Do Wszystkich Świętych pozostał niespełna miesiąc. Czy na początku listopada będzie tak, jak w okolicach 1 października? Pojawiły się prognozy długoterminowe, z których można wyciągnąć pewne wnioski.
Na wstępie warto zauważyć, że z pięciotygodniowej prognozy IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) wynika, że w październiku w zachodniej połowie kraju może być bardziej deszczowo. Na tych terenach średnia suma opadów ma przekroczyć normę wieloletnią.
W listopadzie zaś deszczu powinno być tyle, ile zwykle o tej porze roku. Poza tym w październiku temperatury powinny być typowe dla tego miesiąca, a w listopadzie mogą okazać się wyższe od średniej w północno-zachodniej części kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkich Świętych 2024: co nas czeka 1 listopada?
Bardziej szczegółowe wnioski można uzyskać z prognozy długoterminowej z podziałem na tygodnie.
Wynika z niej, że na przełomie października i listopada w większości kraju średnia temperatura powinna być typowa dla tego okresu. 1 listopada może więc być chłodno i niewykluczone, że termometry pokażą wtedy przeważnie wartości poniżej 10 stopni Celsjusza - analizuje Interia.
Nieco cieplej może być lokalnie na w rejonie Pomorza. Tam temperatura może okazać się wyższa od normy wieloletniej.
A co z deszczem? Na początku listopada więcej może go spaść na południowym zachodzie Polski. Niewykluczone też, że deszczowo będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce. Tam suma opadów może być wyższa od średniej wieloletniej.
W przypadku reszty kraju opady na przełomie października i listopada powinny zmieścić się w normie. Możliwe więc, że 1 czy 2 listopada będzie sucho.