Na profilu Łowcy Burz pojawiło się zdjęcie przedstawiające niezwykłe zjawisko. Zaobserwowano je nad niemieckim miastem Görlitz w pobliżu granicy z Polską
Niezwykłe zjawisko na niebie
Dzisiejsze zjawisko o nazwie cavum uchwycone w Görlitz, na granicy z Polską — czytamy w opisie zdjęcia.
Cavum to zjawisko nazywane inaczej chmurą w chmurze lub "dziurkaczem". Aby mogło powstać obłoki Altocumulusa, Stratocumulusa lub Cirrocumulusa muszą być silnie wychłodzone. Ich temperatura powinna wynosić nawet minus 30 stopni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W atmosferze nie powinno być gwałtownych ruchów powietrza oraz jąder kondensacji, na których kropelki mogłyby osiąść i zamarznąć. Kiedy takie warunki zostaną przerwane przez np. samolot, wtedy dochodzi do cavum.
Krople wody natychmiast zaczynają zamarzać tworząc kryształki lodu. Te pod wpływem ciężaru zaczynają opadać, ale nie docierają do powierzchni ziemi, ponieważ przy wysokiej temperaturze wyparowują. Wtedy w chmurach powstaje otwór. W nim z kolei powstaje chmura Cirrus. Przy sprzyjających warunkach może jednocześnie dojść do iryzacji chmur.
Cavum to skrót. Pełna nazwa jest zmienna i zależy od tego, w jakich chmurach powstanie prześwit. Czasami może brzmieć nawet Altocumulus stratiformis perlucidus translucidus cavum.
Pod postem przedstawiającym cavum w Niemczech pojawiło się wiele komentarzy. Niemal wszyscy byli zachwyceni przedstawionym zjawiskiem. Okazało się także, że kilka osób widziało je na żywo.
Piękne...nigdy nie widziałam czegoś takiego...
Tak wiedziałam zjawisko na żywo w Londynie i nie tylko ja niebo otworzyło się na dwie strony i były schody do nieba.
Nie, ale to na zdjęciu robi wrażenie i chyba nie chciałabym go spotkać w drodze — czytamy w komentarzach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.