Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) regularnie dzieli się eksperymentalnymi prognozami pogody. Najnowsze długoterminowe przewidywania odnoszą się choćby do grudnia.
Na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na zachodzie i Ziemi Łódzkiej możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej - informuje IMGW na swojej stronie internetowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiadomo więc, że w grudniu może być dość mokro. Nie ujawniono jednak, czy dominować będą opady deszczu, czy może jednak częściej występować będzie śnieg. Na konkretniejsze przewidywania trzeba jeszcze poczekać. Jednocześnie należy pamiętać, że długoterminowa prognoza obarczona jest dużą niepewnością.
IMGW zapowiada. Taka będzie zima 2024/2025
Najnowsze przewidywania IMGW wskazują na to, że w styczniu 2025 roku średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. "Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej" - informuje IMGW.
A co z lutym i marcem 2025 roku?
W lutym średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej.
W marcu na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy - czytamy na stronie internetowej IMGW.
IMGW wyjaśnia. Oto znaczenie kluczowych pojęć
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"? IMGW wyjaśnia, że:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - zauważa IMGW.