Tuje są cenione za swoją gęstość, która zapewnia nam dyskrecję w ogrodzie, a także za niskie wymagania pielęgnacyjne. Niestety, nawet te niezbyt wymagające krzewy mogą spotkać problemy. Jednym z najbardziej powszechnych jest brązowienie igieł. Jeśli twoje tuje przestały wyglądać zdrowo, nie panikuj. Istnieje kilka głównych powodów, dlaczego tuje brązowieją. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny brązowienia tui.
Dlaczego tuje brązowieją w środku?
Jednym z najczęstszych problemów, które prowadzą do brązowienia tui, jest niewłaściwe podlewanie. Wbrew pozorom, tuje potrzebują regularnego podlewania nawet w zimie. Rośliny te nie są w stanie pobierać wody ze zmarzniętej ziemi, więc jeśli nie dostarczymy im wody, mogą zacząć usychać. Aby zapobiec szybkiemu odparowaniu wody warto wyściółkować glebę pod tujami. Do ściółkowania sprawdza doskonale kora sosnowa, która pozwala utrzymać wilgotność gleby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejnym istotnym czynnikiem, który może wpływać na zdrowie tui, są choroby grzybowe. Fytoftoroza jest jedną z najgroźniejszych chorób, która zagraża tujom, szczególnie w okresie letnim. Choroba ta przejawia się brązowieniem igieł poczynając od dolnych partii i postępując ku górze.
Jeżeli zauważysz brunatne plamy na korzeniach oraz podstawie pnia, możliwe że twoja roślina została zaatakowana przez fytoftorozę. Choroba ta osłabia tuje, hamuje ich wzrost i może prowadzić do gnicia korzeni oraz całkowitego obumarcia rośliny. W takim wypadku konieczne jest sięganie po środki grzybobójcze i wykonanie oprysku.
Czytaj też: Lepsza niż tuje. W mig odgrodzisz się od sąsiada
Podobnie jak inne rośliny, tuje potrzebują odpowiedniego nawożenia, aby prawidłowo się rozwijać. Ważne jest, aby w glebie znalazły się wszystkie niezbędne minerały i substancje odżywcze. Nawożenie doglebowe jest podstawowym zabiegiem, który powinniśmy regularnie wykonywać. Podczas tego zabiegu warto pamiętać, by wykonać go w sposób prawidłowy. Stosowanie nawozu o zbyt wysokim stężeniu może doprowadzić do uszkodzenia i brązowienia igieł rośliny. Jeśli tuje zbrązowiały i obumarły w przeciągu kilku dni od zastosowania nawozu, możliwe, że zostały zasilone w nieprawidłowy sposób.
Innym powodem, który może przyczynić się do brązowienia tui jest mocz psa lub kota. Jeśli wasz czworonożny przyjaciel oddaje mocz na tuje lub w bliskiej odległości od nich, roślina może zacząć się przebarwiać i obumierać. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki lub innego ogrodzenia, które uniemożliwi zwierzęciu dostęp w okolice tui.
Czynnikiem, który także może przyczyniać się do brązowienia tui, są uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki pogodowe. Silne wiatry, gradobicia czy nagłe zmiany temperatury mogą prowadzić do osłabienia rośliny i zmian w jej wyglądzie.
Jak zabezpieczyć tuje na zimę?
Aby tuje przetrwały zimowe mrozy, warto skorzystać z agrowłókniny lub mat słomianych. Te materiały ochronne skutecznie zabezpieczają rośliny przed niskimi temperaturami i silnymi wiatrami. Najlepiej owijać tuje luźno, aby materiał nie miał bezpośredniego kontaktu z igłami, co może prowadzić do odparzeń.
Młode tuje są szczególnie narażone na zimowe uszkodzenia, dlatego warto zabezpieczyć je dodatkowo. Warto także pomyśleć o zamontowaniu podpór, które zapobiegną przewracaniu się roślin w czasie silnych wiatrów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.