Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że nad Polskę napływa chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie, związane z rozległym niżem z ośrodkiem nad Finlandią. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 990 hPa i przewidywany jest jego niewielki wzrost. Taki układ baryczny przyniesie duże zachmurzenie z przejaśnieniami oraz przelotne opady, a także silny wiatr.
W poniedziałek mieszkańcy kraju mogą spodziewać się przelotnych opadów deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem lub śniegu, zwłaszcza na południu i północy Polski. W górach wystąpią opady śniegu, a na Wybrzeżu możliwe są lokalne burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 do 5 stopni Celsjusza, cieplej będzie na Wybrzeżu – około 7 stopni Celsjusza, natomiast w kotlinach karpackich termometry pokażą około 2°C.
Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. Na Wybrzeżu porywy mogą osiągnąć do 80 km/h. W szczytowych partiach gór wiatr powieje z prędkością do 90 km/h w Karpatach i około 100 km/h w Sudetach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nocą z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na wschodzie i nad morzem miejscami wystąpią opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna wyniesie od -2 do 1 stopnia Celsjusza cieplej będzie nad morzem – lokalnie do około 4 stopnie. Chłodniej na Podhalu, gdzie możliwe są spadki do -4 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na Wybrzeżu i w Bieszczadach dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowo-zachodnich, jedynie w pasie Wybrzeża powieje z kierunków zachodnich.
Pogoda na wtorek 18 listopada
We wtorek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu wystąpią na terenie całego kraju; na północy oraz w Sudetach możliwe są także opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach – śnieg. Na Wybrzeżu synoptycy przewidują możliwe burze. Temperatura maksymalna wzrośnie od 3-4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 7–9 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze, a na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku osiągnie około 10 stopni Celsjusza. W kotlinach karpackich będzie chłodniej – około 5 stopni Celsjusza.
Wiatr umiarkowany, na północy i południu kraju także dość silny, w porywach do 65 km/h; w rejonie Wybrzeża i obszarach podgórskich porywy mogą dochodzić do 70–80 km/h, z kierunków południowych i południowo-wschodnich. Po południu i wieczorem na północy miejscami mogą wystąpić zawieje śnieżne, ograniczające widzialność do 200 metrów. W szczytowych partiach gór wiatr osiągnie w porywach od około 80 km/h w Sudetach do 100 km/h w Beskidach i 110 km/h w Tatrach.
W Warszawie poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu. Możliwy jest także przelotny deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Temperatura maksymalna osiągnie 5°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna około 0°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni.
We wtorek w stolicy przewidywane jest duże zachmurzenie, jedynie na początku możliwe większe przejaśnienia. Wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które przejdą w deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, od godzin okołopołudniowych porywisty, z kierunków południowych.
Czytaj też:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.