Choć trwa kalendarzowa zima, patrząc na termometry trudno w to uwierzyć. Ostatnie dni przyniosły spore ocieplenie. Agro Profil na Facebooku pisze o "kolejnej wielkiej anomalii pogodowej". Nie są to słowa na wyrost, biorąc pod uwagę wartości, jakie w sobotę 25 stycznia mogliśmy obserwować nie tylko w wielu miejscach naszego kraju, ale i Europy.
W Słubicach temperatura wzrosła do 14 stopni. W Niemczech zanotowano nawet 18 stopni na plusie. Zimy nie ma nawet w Sztokholmie czy Helsinkach a śnieg stopniał nawet w Moskwie, co zimą jest nieprawdopodobne — informuje Agro Profil.
Jak dodają autorzy wpisu, w ciągu ostatnich czterech dekad średnia roczna temperatura w naszym kraju "podniosła się o 2-2,5 stopnia Celsjusza". Jeśli w dalszym ciągu będziemy notować tak wysokie temperatury, to już niebawem "poczujemy ziemisty zapach w powietrzu dzięki pobudzeniu do życia bakterii w glebie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wskazują synoptycy IMGW, nawet dość zimowy początek stycznia niewiele zmienił i pierwszy miesiąc bieżącego roku będzie z dodatnią anomalią temperatury. Średnia temperatura w odniesieniu do średniej wieloletniej z lat 1991-2020 jest dodatnia i wynosi +1,9 st. C.
Przed nami kolejne miesiące z temperaturami powyżej normy wieloletniej
Eksperymentalna prognoza IMGW wskazuje, że także nadchodzących miesiącach nie ma się co spodziewać większych zmian. W lutym 2025 synoptycy IMGW spodziewają się "w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej".
Podobnie, jeśli chodzi o temperaturę, wygląda prognoza na marzec 2025 roku. O ile średnia temperatura może być wyższa, o tyle meteorolodzy spodziewają się, że "miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.