Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Ciepła zima w Polsce? Synoptycy zapowiadają pogodowy przełom

84

Najnowsze prognozy pogodowe oparte na amerykańskim modelu CFS wskazują, że nadchodząca zima w Polsce może być cieplejsza niż przewidują typowe dla naszego klimatu normy. Chociaż synoptycy zapowiadają, że listopad przyniesie pewne ochłodzenie i mroźne dni, to grudzień, styczeń i luty mają charakteryzować się wyższymi temperaturami niż zazwyczaj.

Ciepła zima w Polsce? Synoptycy zapowiadają pogodowy przełom
Ciepła zima w Polsce? (Pxhere)

Według danych opartych na modelu CFS, tegoroczny listopad może przynieść odczuwalne ochłodzenie, a termometry wskażą temperatury zbliżone do średnich wartości dla tej pory roku lub nawet niższe.

Synoptycy prognozują, że mogą pojawić się pierwsze mroźne dni, które zostaną urozmaicone opadami śniegu. Jesienny miesiąc może więc przypominać początek zimy – takiego scenariusza doświadczyliśmy już wielokrotnie w przeszłości.

Pogoda na grudzień 2024. Cieplej, ale z możliwymi opadami

Nadchodzący grudzień ma się charakteryzować średnią temperaturą wyższą o 1-1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do normy. Synoptycy podkreślają, że mimo podwyższonej temperatury, niektóre dni mogą okazać się chłodne i przynieść opady śniegu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wylali w powietrzu wrzątek na mrozie. Niezwykłe obrazy uchwycony na kamerze

Prognozowana jest także większa suma opadów, co może oznaczać częstsze występowanie deszczu lub mieszanych opadów deszczu ze śniegiem. Grudzień nie wyklucza więc chłodnych dni, jednak zimowe mrozy i śnieżne krajobrazy mogą pojawiać się jedynie sporadycznie.

Pogoda na styczeń i luty 2024. Zima w łagodniejszym wydaniu

Prognozy na styczeń i luty wskazują, że miesiące te będą jeszcze cieplejsze – przewiduje się, że średnie temperatury mogą być wyższe o 2-3 stopnie Celsjusza w stosunku do normy. Wysokie, jak na zimowe standardy, wartości temperatury oznaczają, że większa część zimy może upłynąć pod znakiem opadów deszczu.

Styczeń i luty mają charakteryzować się znaczną przewagą deszczu nad śniegiem, a stała pokrywa śnieżna może okazać się zjawiskiem rzadkim, ograniczonym do krótkich okresów.

Prognozy długoterminowe a rzeczywistość

Specjaliści podkreślają, że prognozy długoterminowe, oparte na modelach takich jak CFS, mają swoją ograniczoną sprawdzalność.

Dr Radosław Droździoł z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w rozmowie z next.gazeta.pl przypomina, że prognozy na kilka tygodni lub miesięcy w przód mają około 60-procentową skuteczność. Jak wyjaśnia specjalista, długoterminowe przewidywania mogą się zmieniać pod wpływem zmiennych czynników atmosferycznych.

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - czytamy na stronie IMGW.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Atak zimy w całym kraju. Wskazali kluczowe terminy
W Tatrach uchwycono widmo. Tajemnicze zjawisko przeraża i zachwyca
W Anglii najgorzej od 26 lat. To już prawie kataklizm
Spadł śnieg i od razu się zaczęło. Pokazali rozbite bmw
"Filmik dla osób, które nie mają wyobrażenia". Zima uderzyła w Tatrach
"Zbliża się coś naprawdę mocnego". Pilne ostrzeżenie z Niemiec
IMGW ostrzega. Zima szykuje się do ataku
Zima uderzy w Polskę. Miliony złotych na drogi i tysiące ton soli w zapasie
IMGW ostrzega: silne wiatry i opady śniegu nad Polską
Koszmarna pogoda. IMGW już to ogłosił. Trzeba uważać
To będzie rekordowy zjazd. Lekarze alarmują i radzą
Pauline w natarciu. Zabieliło się na północy i południu
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić