Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w najbliższych dniach czeka nas wietrzna pogoda, ale temperatury będą stopniowo rosnąć. Synoptyk Michał Folwarski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawił szczegółową prognozę na najbliższy okres.
W sobotę (14 grudnia) utrzyma się pogoda podobna do ostatnich dni, z temperaturami do 2-3 stopni Celsjusza. Po południu możliwe są lokalne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Wieczorem w północno-zachodniej części kraju prognozowane są przelotne opady śniegu z deszczem oraz deszczu.
Na terenie całego kraju dominować będzie duże zachmurzenie, choć na południowym wschodzie mogą pojawić się przejaśnienia. Po godzinie 18 prognozowany jest porywisty wiatr, zwłaszcza w rejonach wybrzeża oraz w Bieszczadach. "Lokalnie porywy tutaj mogą wynosić do 80 km/h" – powiedział Folwarski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie i opady śniegu, na zachodzie kraju również deszczu ze śniegiem, a nad morzem wystąpią opady deszczu. Temperatura spadnie poniżej zera, miejscami do -2 stopni Celsjusza. Jedynie nad morzem będzie cieplej – do 2 stopni.
W całym kraju będzie wiał porywisty wiatr o prędkości do około 55 km/h, nad morzem znacznie silniejszy – do 80 km/h. Wiatr zmieni kierunek na zachodni.
Pogoda na niedzielę, 15 grudnia
Niedziela upłynie pod znakiem pochmurnej aury. "Cały czas będzie wiało, w głębi kraju porywy do 65 km/h" – dodał synoptyk IMGW. Wiatr głównie z kierunku zachodniego, nad morzem ciągle silny – do 80 km/h.
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie dalsze nasilenie wiatru. W całym kraju prognozowane są porywy do 70-75 km/h, na wybrzeżu wiatr jeszcze silniejszy, nawet 90-100 km/h. Wystąpią opady deszczu, a na południu deszczu ze śniegiem. W górach możliwe są opady śniegu. Na zachodzie termometry wskażą do 5 stopni Celsjusza, na południu i wschodzie około 0 stopni.
Czytaj także: Temperatura spadnie poniżej zera. Czeka nas zimna noc
Na szczęście już w poniedziałek (16 grudnia) prognozowane jest znaczne ocieplenie, miejscami termometry wskażą do 9 stopni Celsjusza.
Święta bez śniegu?
Ci, którzy czekają na święta z białym puchem, mogą się rozczarować. Jak wynika z danych IMGW, przez ostatnie trzy dekady Wigilia w naszym kraju rzadko była biała i prawdopodobnie nie inaczej będzie w tym roku.
Według długoterminowych prognoz, w świątecznym tygodniu jedynie lokalnie mogą wystąpić chwilowe opady mokrego śniegu, który szybko jednak stopnieje ze względu na dodatnie temperatury.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.