W wielu miejscach w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy. Polacy z niepokojem myślą o konieczności ogrzewania domów i mieszkań. To skłania wiele osób do poszukiwania oszczędności.
Wietrzenie? Tak, ale z głową
Istnieją dwie kluczowe zasady, które mogą pomóc w oszczędzaniu. Najważniejsze jest, aby unikać długiego wietrzenia pomieszczeń. Świeże powietrze jest ważne, ale powinno się je wpuszczać szybko i efektywnie. Długotrwałe wietrzenie prowadzi do znacznego wychłodzenia pomieszczeń i konieczności ich ponownego, długotrwałego ogrzewania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas wietrzenia zakręć kaloryfer. "Wystarczy ustawić pokrętło na pozycji "0". Wówczas termostat nie zacznie pobierać więcej energii, aby wyregulować temperatury pomieszczenia" - wyjaśnia "Super Express". Dzięki temu możliwe będzie stopniowe przywracanie właściwej temperatury we wnętrzu.
Kaloryfery to standardowy element większości polskich domów. Jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że oznaczenia na pokrętłach mają ukryty sens, co umożliwia efektywne zarządzanie ciepłem. Są one bardzo ważne, jeśli chcemy zaoszczędzić na zimowym ogrzewaniu domu.
Oznaczenia na termostatach nie są przypadkowe!
"SE" zauważa, że grzejniki w Polsce są wyposażone w termostaty z zakresem od 0 do 5. Te liczby absolutnie nie są przypadkowe. Dzięki temu można efektywnie ogrzać mieszkanie. Oto, co oznaczają poszczególne liczby:
- 0 lub śnieżynka - utrzymywana jest temperatura 6-8 stopni Celsjusza;
- 1 - temperatura pomieszczenia wynosi 12-13 stopni Celsjusza;
- 2 - 15 stopni Celsjusza;
- 3 - 18-20 stopni Celsjusza;
- 4 - 22-24 stopni Celsjusza;
- 5 - 28 stopni Celsjusza i więcej.
Jeśli ustawisz kaloryfer na "5", nie oznacza to wcale, że wnętrze szybko się nagrzeje. To działanie może sprawić, że powietrze wewnątrz stanie się bardzo suche. Warto więc rozsądnie dobierać ustawienia kaloryfera do naszych potrzeb.
Warto także pamiętać o kilku innych zasadach, które pozwolą wykorzystać możliwości domowych kaloryferów. Koniecznie powinniśmy unikać zabudowywania grzejników. Złym pomysłem jest także wieszanie na nich prania - wówczas do pomieszczenia dotrze znacznie mniejsza ilość ciepła, a osiągnięcie wymaganej przez termostat temperatury potrwa znacznie dłużej.
Czytaj także: Połóż na parapecie. Od teraz okna będą już zawsze suche